Sivut

Sivut

Joukkueemme shakin JSM-turnauksen 3. divisioonassa 2015 - 2016.

Ensimmäinen kierros shakin JSM:n 3. divisioonan 5. lohkon otteluistamme turnauskaudelta 2015 – 2106 pelattiin Kotkan Karhulassa lauantaina 12.9.2015.

Otteluvastustajaksemme asettui Porvoon shakkikerhon joukkue. Ensimmäisen kierroksen tulokset olivat seuraavat:

Porvoon shakkikerho - Lappeenrannan shakkikerho 3-2

Lumppio Hannu Ruokokoski Hannes 1-0

Heikkilä Raine Tynkkynen Ville 1-0

Nieminen Jari Lantta Jarno 1-0

Gustafsson Olavi Taskinen Mikko 0-1

Luukas Matti Korjus Onni 0-1

Lohkomme 2. kierros pelattiin Lappeenrannassa lauantaina 7.11.2015 Lahden shakkikerhon 2. joukkuetta vastaan seuraavin tuloksin:

Lappeenrannan shakkikerho - Lahden shakki 2 1-3

Alamäki Jaakko Tuominen Joona 0-1

Puranen Tuomas Karppinen Martti 1-0

Taskinen Mikko Valkama Samuli 0-1

Lantta Jarno Keipi Jaakko ½-½

Kontula Roope Särkiö Lauri 0-1

Lohkomme 3. kierros pelattiin heti perään sunnuntaina 8.11.2015 Lappeenrannan virastotalolla. Vastaamme saapui Etelä-Vantaan Shakin 4. joukkueen nelihenkinen turnausjoukko. Tämän ottelun tulokset olivat seuraavat:

Alamäki Jaakko Hiltunen Ville 0-1

Taskinen Mikko Nordlund Henri 0-1

Korjus Onni Lallukka Taneli 0-1

Lantta Jarno Waltzer Kirsi 1-0

Ruokokoski Hannes sai luovutusvoiton 1-0

Näin kierros päättyi vieraittemme voitoksi 3-2.

Tänään 9.1.2016 pelattiin Lappeenrannassa shakin JSM 2015- 2016 3.divisioonan 5. lohkon 4. kierros kymenlaaksolaisen Kymen shakin (KymS) 2. joukkuetta vastaan seuraavasti (lappeenrantalaisilla mustat pöydillä 1, 3 ja 5):


Pöytä
Lappeenrannan shakkikerho
Kymen Shakki 2
Tulos
1
Mikko Taskinen
Martti Mujunen
0-1
2
Joonas Kaipia
Jarmo Räsänen
0-1
3
Markku Ahonen
Mika Koskinen
0-1
4
Hannes Ruokokoski
Janne Pousi
0-1
5
Roope Kontula
Tarmo Häkkinen
0-1

 Näin Kymen shakin joukkue voitti 5 – 0. Onnittelut ja menestystä jatkossa.
 


Lohkomme viimeinen 5. kierros pelattiin Lahdessa Lahden Shakin 3. joukkuetta vastaan lauantaina 6.2.2016. Pelasimme vierasjoukkueena valkeilla pöydillä 1, 3 ja 5.


 

Pöytä

Lappeenrannan shakkikerho

 

Kymen Shakki 2

Tulos

1

Tuomas Puranen

Veli Vehkalahti

0-1

2

Mikko Taskinen

Tero Seppälä

0-1

3

Onni Korjus

Pentti Juppala

0-1

4

Ville TYnkkynen

Aimo Heino

0-1

5

Hannes Ruokokoski

Olavi Lilja

½ - ½
 
Näin Lahden Shakin joukkue voitti 4 – 0.

SITTEN PELIKAUSI 2016- 2017

JoukkueSM 3. divisioonan 10. lohkon pelit pelattiin Joensuussa la-su 14. – 15.1.2017
Tässä näet joukkueemme pelitulokset kaikilta viideltä kierrokselta.
Lauantai 14.1.2017
Lappeenranta (LprSK)    Mikkeli (MikkSK)        0-2

1. Nino Lind            Timo Hytönen        0-1
2. Jouni Koivuniemi        Anssi Rahikainen    ½-½
3. Marko Korjus            Urho Piila        0-1
4. Onni Korjus            Pentti Ihonen        ½-½
5. Hannes Ruokokoski        Markku Ahonen        ½-½
 
Pelasin vajaamiehisessä Mikkelin joukkueessa, joten kaikki joukkueiden jäsenet pääsivät pelaamaan.
 
Lappeenranta            Kuopio (KSY)        3-0
 
1. Nino Lind            Keijo Haataja        1-0
2. Jouni Koivuniemi        Olli Viitaniemi        1-0
3. Marko Korjus            Olli Partanen        ½-½
4. Onni Korjus            Joel Hämäläinen    1-0
5. Hannes Ruokokoski        Mikael Åberg        ½-½
 
Joensuu 2 (JoeSK)        Lappeenranta        5-0
 
1. Heikki Arppi            Nino Lind        1-0
2. Tapani Mustonen        Jouni Koivuniemi    1-0
3. Juha Kettunen        Marko Korjus        1-0
4. Pekka Vainikka        Onni Korjus        1-0
5. Amjad Al Hajaj        Hannes Ruokokoski    1-0
 
Sunnuntai 15.1.2017
 
Joensuu 4 (JoeSK)        Lappeenranta        1-2
 
1. Reijo Juntunen        Nino Lind        ½-½
2. Antero Astikainen        Jouni Koivuniemi    ½-½
3. Pentti Viitikko        Marko Korjus        1-0
4. Pekka Myllynen        Onni Korjus        0-1
5. Markus Laakkonen        Hannes Ruokokoski    0-1
 
Lappeenranta            Joensuu 3 (JoeSK)    1-3
 
1. Nino Lind            Tuomo Paulasto    0-1
2. Jouni Koivuniemi        Risto Niemelä         0-1
3. Marko Korjus            Teemu Honkanen    ½-½
4. Onni Korjus            Olavi Riikonen        1-0
5. Hannes Ruokokoski        Mika Ranimäki        0-1
 
3. Divisioona lohko 11:n ottelut pelattiin Joensuun lukion tiloissa lauantaina 13.1.2018
 
Ohessa näette tulokset:
 
JoeSK 5 - JoeSK 4    1-3
 
Raninmäki Miika               - Räty Risto                    1-0
Korhonen Taneli               - Astikainen Antero             ½-½
Laakkonen Markus              - Gorzynski Slawomir            0-1
Viitikko Pentti               - Pääkkönen Tauno               0-1
Myllynen Pekka                - Fränti Pasi                   0-1
 
LprSK - MikkSK    1-4
 
Sopanen Pekka                 - Laasanem Teemu                0-1
Korjus Onni                   - Mynttinen Henri               1-0
Korjus Marko                  - Hytönen Timo                  0-1
Ruokokoski Hannes             - Väkimies Juha                 0-1
Ahonen Markku O.              - Rahikainen Anssi              0-1
 
JoeSK 4 - MikkSK    0-4
 
Räty Risto                    - Laasanen Teemu                0-1
Astikainen Antero             - Mynttinen Henri               0-1
Gorzynski Slawomir            - Hytönen Timo                  0-1
Pääkkönen Tauno               - Väkimies Juha                 ½-½
Fränti Pasi                   - Rahikainen Anssi              0-1
 
LprSK - JoeSK 5    1-3
 
Sopanen Pekka                 - Raninmäki Miika               0-1
Korjus Onni                   - Korhonen Taneli               ½-½
Korjus Marko                  - Laakkonen Markus              0-1
Ruokokoski Hannes             - Viitikko Pentti               1-0
Ahonen Markku O.              - Myllynen Pekka                0-1
 
MikkSK - JoeSK 5    4-0
 
Laasanen Teemu                - Raninmäki Miika               1-0
Mynttinen Henri               - Korhonen Taneli               ½-½
Hytönen Timo                  - Laakkonen Markus              1-0
Väkimies Juha                 - Viitikko Pentti               1-0
Rahikainen Anssi              - Myllynen Pekka                1-0
 
JoeSK 4 - LprSK    3-2
 
Räty Risto                    - Sopanen Pekka                 0-1
Astikainen Antero             - Korjus Onni                   0-1
Gorzynski Slawomir            - Korjus Marko                  1-0
Pääkkönen Tauno               - Ruokokoski Hannes             1-0
Fränti Pasi                   - Ahonen Markku                 1-0
 
Lohkomme voittajaksi selvityi Mikkelin Shakkikerhon joukkue. Oma joukkueemme j
 

  



 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti